Article number:10040707EAN:4250244512883
Wooden nutcracker yellow (W/H/D) 14x44x11cm
| IC / MC: | 1 / 6 |
|---|---|
| PU: | 2 |
| Price: | Please login or register |
Available in CW 31/2026
*IC = Inner Carton / MC = Master CartonProduct information
The handmade yellow wooden nutcracker (14x44x11cm) integrates seamlessly into any retail or decorative concept. Attractive design and durable workmanship offer a decorative highlight that creates attention and conveys value - ideal for interior designers and retailers who focus on quality.
| Akzentfarbe: | Gelb |
|---|---|
| Akzentmaterial: | Holz |
| Color: | Gelb |
| Hauptfarbe: | Gelb |
| Hauptmaterial: | Holz |
| Material: | Wood |
| Season: | Christmas |
| IC quantity: | 1 |
| MC quantity: | 6 |
| Packaging units: | 2 |
| Battery required: | No |
| Depth: | 11 cm |
| Width: | 14 cm |
| Height: | 44 cm |
| Weight IC: | 1 kg |
| Weight MC: | 7 kg |
| Set: | No |
| Sorted: | No |
| Catalogue site: | W119 |
| Safety datasheet: | Download |
Information
Please call us for more product information:
Phone.: +49 (0)2203 / 297 11 10
Customer service
Our customer service is available to you at any time during our business hours by telephone and email.
Delivery time
Our general delivery time is 5-7 working days*.
Satisfied customers
* We ask for your understanding that the delivery time may be delayed by a few days during the high season. The delivery time information refers to the shipping to Germany. Shipments to foreign countries require longer processing times.









