Article number:10020971EAN:4007698209711
Porcelain tea mug with lid and tea strainer, (WxD) 10x8 cm
| IC / MC: | 1 / 24 |
|---|---|
| PU: | 12 |
| Price: | Please login or register |
instantly available
*IC = Inner Carton / MC = Master CartonProduct information
High-quality porcelain teacup with lid and strainer, ideal for retailers and interior designers. Durable material ensures attractive margins and versatile use in commercial environments. Perfect addition for stylish tea stations and modern furnishing concepts.
| Color: | White |
|---|---|
| Material: | Porcelain |
| IC quantity: | 1 |
| MC quantity: | 24 |
| Packaging units: | 12 |
| Battery required: | No |
| Depth: | 8.3 cm |
| Height: | 9.3 cm |
| Filling quantity: | 250 |
| Weight IC: | 0.48 kg |
| Weight MC: | 11.11 kg |
| Shipping pallet: | 864 |
| Set: | No |
| Sorted: | No |
| Catalogue site: | H332 |
| Safety datasheet: | Download |
Information
Please call us for more product information:
Phone.: +49 (0)2203 / 297 11 10
Customer service
Our customer service is available to you at any time during our business hours by telephone and email.
Delivery time
Our general delivery time is 5-7 working days*.
Satisfied customers
* We ask for your understanding that the delivery time may be delayed by a few days during the high season. The delivery time information refers to the shipping to Germany. Shipments to foreign countries require longer processing times.









