Product information
This bright green and yellow ceramic piggy bank embossed with "DINOSAU" is ideal for gift stores and children's boutiques. The playful design and robust construction ensure high margin potential and appeal to young consumers and collectors alike. It is compact yet a real eye-catcher and is ideal for enhancing sales displays.
| Color: | Green |
|---|---|
| KCG variants: | Small pig |
| Material: | Ceramic |
| IC quantity: | 3 |
| MC quantity: | 30 |
| Packaging units: | 3 |
| Battery required: | No |
| Depth: | 9 cm |
| Width: | 12 cm |
| Height: | 9 cm |
| Weight IC: | 0.99 kg |
| Weight MC: | 9.9 kg |
| Set: | No |
| Sorted: | No |
| Catalogue site: | N069 |
| Safety datasheet: | Download |
Information
Please call us for more product information:
Phone.: +49 (0)2203 / 297 11 10
Customer service
Our customer service is available to you at any time during our business hours by telephone and email.
Delivery time
Our general delivery time is 5-7 working days*.
Satisfied customers
* We ask for your understanding that the delivery time may be delayed by a few days during the high season. The delivery time information refers to the shipping to Germany. Shipments to foreign countries require longer processing times.













