Article number:10041073EAN:4251450929779
Advent calendar Christmas Challenge made of paper/cardboard, 24 printed bags with pink clips (W/H) 14x22cm, pink/blue/beige, 72 pieces (W/H/D) 24x34x1cm
| IC / MC: | 1 / 50 |
|---|---|
| PU: | 4 |
| Price: | Please login or register |
Available in CW 27/2026
*IC = Inner Carton / MC = Master CartonProduct information
The "Christmas Challenge" Advent calendar offers retailers an attractive margin and interior designers versatile decoration options. High-quality, printed paper bags with custom-made pink clips make for easy presentation. Ideal for seasonal store displays or themed decoration projects.
| Akzentmaterial: | Papier/Pappe |
|---|---|
| Color: | Multicolor |
| Hauptmaterial: | Papier/Pappe |
| Material: | Paper/Cardboard |
| Season: | Christmas |
| IC quantity: | 1 |
| MC quantity: | 50 |
| Packaging units: | 4 |
| Battery required: | No |
| Depth: | 1 cm |
| Width: | 24 cm |
| Height: | 34 cm |
| Weight IC: | 0.26 kg |
| Weight MC: | 12.8 kg |
| Set: | Yes |
| Sorted: | No |
| Catalogue site: | W315 |
| Safety datasheet: | Download |
Information
Please call us for more product information:
Phone.: +49 (0)2203 / 297 11 10
Customer service
Our customer service is available to you at any time during our business hours by telephone and email.
Delivery time
Our general delivery time is 5-7 working days*.
Satisfied customers
* We ask for your understanding that the delivery time may be delayed by a few days during the high season. The delivery time information refers to the shipping to Germany. Shipments to foreign countries require longer processing times.









